Perşembe, Nisan 11

Apple, 1 milyar dolar yatırımla sinema sektörüne giriyor!


Apple, dijital yayın platformu olan Apple TV+ için yatırımlarını artırıyor. Çıkan son raporlara göre Apple TV+’a yılda 1 milyar dolar yatırım yapılacak. Şirket ayrıca Apple TV+ için çekilen yapımları dünya çapında sinemalarda yayınlamayı planlıyor.

Apple TV+ için yıllık 1 milyar dolar ve beyaz perde planları

Pandemiden sonra büyük krize giren sinema sektörü, yeniden beyaz perdeye dönüyor. Bloomberg’de yer alan habere göre Apple, yeni yapımlarıyla sinema sektöründe boy gösterecek. Apple TV+ için çekilen film ve belgeselleri, daha fazla abone çekmek ve kültürel etki yaratmak için dünya çapında dağıtmak istiyor.

https://shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/10/en-populer-apple-tv-dizileri-1-1.jpg

Aslında bu daha önce Apple’ın uyguladığı bir stratejiydi. Platforma özel “CODA” ve “Cherry” gibi filmleri ABD’deki bazı sinemalarda yayınlamıştı. Ancak 1 milyar dolar yatırımla hem daha büyük bütçeli filmler çekmek hem de geniş etki yaratmak istiyor.

Apple, Premier Ligi kafasına koydu!

Apple, Premier Ligi kafasına koydu!

Dijital içerik platformunda spor müsabakalarını yayınlamak isteyen Apple, İngiltere Premier ligi için önemli bir teklife hazırlanıyor.

Rapora göre şirket, sinemalarda Apple TV+ yapımlarının yayınlanması için birkaç film dağıtımcısıyla görüşmeye başladı. Sinemada gösterime girecek özel yapımlar arasında Martin Scorsese’den “Killers of the Flower Moon“, Matthew Vaughn’dan “Argylle” ve Ridley Scott’tan “Napoleon” yer alıyor.

Bu filmlerin dünya çapında en az bir ay boyunca beyaz perdede kalması bekleniyor. Ancak üçüncü taraf stüdyoların talep edeceği yüksek ücretler ve pazarlama bütçeleri konusunda endişeler var. Apple’ın, binlerce sinemada film dağıtma konusunda uzmanlığı olmadığı düşünülürse, bu endişeler yerinde görünüyor.

Yıllık 1 milyar dolarlık yatırımın, yeni abone çekip çekmeyeceği veya kültürel etki yaratıp yaratmayacağı şimdilik belirsiz. Ancak Apple’ın, film endüstrilerindeki oyuncularla rekabet etme konusunda ciddi olduğunu gösteriyor.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir