Pazar, Mayıs 19

Apple mecbur kaldı: iOS 17 için beklenmeyen yenilik!

[ad_1]

Apple, iOS 17 sürümünü sunmak için hazırlanıyor. Fakat ünlü analist Mark Gurman’a göre şirket, bazı yenilikleri tanıtmak “zorunda” kalacak. Apple, memnun olmasa da yasalar nedeniyle rekabet oluşması App Store konusunda değişiklikler var. Ek olarak bu yenilikler, iPhone’ların güvenliği konusunda da çok sayıda sorunu da beraberinde getirecek. Peki, iOS 17 güncellemesinde App Store için ne bekliyoruz? Apple, güvenlik konusunda hangi adımları atacak? Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

iOS 17 güncellemesinde App Store için büyük değişiklikler olacak

Avrupa Birliği, geçen yıl Dijital Hizmetler Yasası’nı çıkardı. Bu yasaya göre büyük teknolojik şirketleri daha fazla rekabete zorlanırken aynı zamanda kullanıcı deneyimini kolaylaştırmak için mecbur bırakıyor. Fakat bu yasa nedeniyle mağaza ya da servislerini açmak zorunda kaldıklarından güvenlik anlamında da büyük risk teşkil edecek.

Mark Gurman’a göre Apple, üçüncü taraf uygulama mağazalarına izin verecek. App Store geliştiriciler ve mühendisleri, platformların önemli bileşenlerini açmak için çalışıyor. Üçüncü taraf uygulamalara izin veren Apple, kendi cihazlarından ve App Store üzerinden iOS ve iPadOS kullanıcılarına uygulama indirme seçeneği sunacak.

Apple’ın iOS 16.3.1 güncellemesi revize yedi!

Apple’ın iOS 16.3.1 güncellemesi revize yedi!

Apple, kısa bir süre önce iOS 16.3.1 güvenlik yama notlarına gecikmeli olarak (CVE-2023-23524) açığını da ekledi.

Fakat bu bir anlamda ciddi güvenlik sorunlarına da yol açabilir. Çünkü şirket, güvenlik konusundaki politikalarında oldukça katı bir tutum sergiliyor ve bu konunun üzerinde duruyor. Öte yandan şirket, güvenlik konusunu elinde tutmak adına yeni adımlar atabilir.

Hatta Apple, bazı güvenlik adımlarını tüm cihazları için zorunlu hale getirebilir. Apple’ın güvenlik konusunda atacağı adımlardan biri de doğrulamayla ilgili olacak. Kullanıcıları, App Store dışında uygulama indirmiş olsa bile Apple’dan izin almak için doğrulamaya mecbur bırakacak.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir