Salı, Nisan 23

Bu da oldu: Bir avukat, davaya ChatGPT ile çıktı!


ABD’de yaşanan ilginç bir olaya göre, bir avukatlık ofisi dava savunması için ChatGPT aracını kullandı. Bir havayolu şirketine dava açan müşterileri temsil eden avukat, dava konusunu araştırmak için yapay zekadan yardım aldı. Ancak ChatGPT’nin verdiği bilgilerin gerçek olmadığı ortaya çıktı.

Avukat, ChatGPT’yi kaynak olarak gösterdi; bilgiler yanlış çıktı

Avukat Steven Schwartz, sohbet botundan yardım almasıyla tartışma konusu haline geldi. Havayolu şirketiyle ilgili sunulan bilgilerin yanlış olduğunu tespit eden ABD Bölge Yargıcı Kevin Castel, davacıların iddialarına güvenmediğini söyledi.

Havayolu şirketinin avukatı tarafından yapılan karşı savunmada, havayoluna atfedilen vakaların birçoğunun uydurma olduğu bildirildi. Sohbet botunun dava için kullanılması ise yapay zekanın güvenilirliği konusunda ciddi endişelere yol açtı.

Google Bard, ChatGPT’yi çağ dışı gösterecek!

Google Bard, ChatGPT’yi çağ dışı gösterecek!

Yapılan açıklamaya göre Bard, Google arama sonuçlarından alınan görsel sonuçları da kullanıcılarına aktaracak.

Öte yandan Yargıç Castel, yanıltıcı beyan nedeniyle davacı avukata yaptırım uygulanmasına karar verdi. Ancak Schwartz, olayların gerçekliğini doğrulamak için sohbet botuna “yalan söyleyip söylemediğini” sordu.

ChatGPT ise verdiği bilgilerin doğru olduğunu ve bazı yasal araştırma platformlarında bulunabileceğini iddia etti. Ancak bahsettiği hiçbir kazanın havayolu şirketiyle bağlantılı olmadığı ortaya çıktı. Kaynak sorulduğunda, ChatGPT özür dileyerek olayın “anonim” olduğunu söyledi.

OpenAI, ChatGPT'de açık bulanlara ödül verecek!

Yapay zeka hayatımızın her alanına girmiş olsa da, yasal konularda kullanımı tartışma konusu haline geldi. Ancak geçtiğimiz günlerde yapay zeka tabanlı Yargıtay İçtihat Merkezi açıldı. Emsal kararlar ile eğitilecek bu merkez, gerekçeli kararları değerlendirecek.

Peki siz ChatGPT dava olayı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir