Cumartesi, Temmuz 20

Girne Limanı’nda,Renovasyon ve Restorasyon Projesi devam ediyor…Ataoğlu: Antik Liman hak ettiği değere kavuşacak

[ad_1]

Tarihi Girne Limanı’nda , Turizm , Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığının başlattığı Renovasyon ve Restorasyon Projesi ilerliyor.

Antik Limanı tarihi dokusuna uygun hale getirerek , hak ettiği değeri kazandırmak amacıyla başlatılan projenin, Haziran ayı başında tamamlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında yapılan kazılarda ise, Antik Liman’ın tarihi , katman katman toprak altındna gün yüzüne çıkıyor.

Haftasonu yapılan zemin kazılarda, İngiliz Sömürge dönemine ait rayların ortaya çıkarılması heyecan yarattı.

Başbakan Yardımcısı , Turiz2m , Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu,bugün Antik Liman’daki çalışmaları inceledi , Girne Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ekiplerinden bilgi aldı.

Ataoğlu BRT’ye yaptığı açıklamada ülkedeki en önemli tarihi turistik noktalardan biri olan Antik Liman’ın yıllardır ihmal edildiğini ancak bu projeyle birlikte hak ettiği değere kavuşturulacağını belirtti.

Ataoğlu, “Proje akışına uygun ilerliyor. 1 Aralık’ta başladık , üçüncü aya girildi, havanın da elverişli olması nendeiyle proje çalışmaları devam ediyor.”dedi.

4 Etaptan oluşan projeyle ,tarihi binalar ve zeminin orjinaline uygun hale getirilerek yekpare bir görünüme kavuşturulacağını söyleyen Ataoğlu,yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ataoğlu, Limanda zemin kazıları sürerken, bazı tarihi bulgulara da rastlandığını haftasonu İngiliz Sömürge dönemine ait rayların gün yüzüne çıktığını dile getirdi.

Ataoğlu, uzmanların yaptıkları değerlendirmeler sonucunda, Antik Liman’ın tarihine ait bu değerleri, ışıklandırılmış cam bir zemin oluşturarak yerinde sergilemeyi hedeflediklerini kaydetti.

Projenin tamamlanmasının ardından, Antik Liman’ın bakanlıktan yerel yönetime mal sahiplerinden işletme sahiplerine tüm kesimlerin yer alacağı bir komite tarafından idare edileceğini de dile getiren Ataoğlu, projenin sürekliliği açısından bunun büyük önem taşıdığını vurguladı.

Ataoğlu,Liman’da 4 etabın tamamlanmasının ardından , limanın arka sokaklarının bu projeyle uyumlu hale getirmek için de çalışacaklarını dile getirdi. BRT[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir