Pazartesi, Nisan 15

İsrail Filistinli tutuklulara yaptırımları ağırlaştırdı – BRTK


İsrail Gazze’yi bombalamaya başladığı 7 Ekim’den bu yana hapishanelerdeki Filistinli tutuklulara yönelik ağır yaptırım ve cezalar uyguluyor.

Filistin Esirler Cemiyetinden yapılan açıklamada, İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye saldırıları başlatmasından beri, hapishanelerdeki Filistinlilere yönelik uygulamasını “bir çeşit intikam ve işkence”ye dönüştürdüğü belirtildi.

Hapishanelerde sabah 6 ile akşam 18 arasında elektriğin kesildiği kaydedilen açıklamada, su ve yemek ısıtıcıları dahil tüm elektronik eşyaların toplandığı aktarıldı.

Sıcak su kesildi

Açıklamada, sıcak suyun kesildiği, tutukluların soğuk suyla duş almak zorunda bırakıldığı ifade edildi.

İsrail hapishaneler idaresinin “avluya çıkış izninin 20 dakikaya düşürülmesi ve bazen ise hiç müsaade edilmemesi, koğuşlardaki mahkum sayısının 5’ten 9’a çıkarılması, mutfakların kapatılarak sadece iki öğün basit yemek verilmesi” gibi yeni uygulamalar getirdiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, “ceza süresi” tamamlanan bazı tutukluların da tahliyesine müsaade edilmeyip “idari tutuklu” statüsünde alınmaya çalışıldığı belirtildi.

İsrail’in “idari tutukluluk” uygulaması

İsrail’in “idari tutukluluk” uygulaması, işgal altındaki topraklarda Filistinlileri hiçbir suçlama yöneltilmeksizin tutuklaması anlamına geliyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir