Perşembe, Haziran 20

İstanbul’un yeni taksilerini inceledik! Sorunu çözecek mi?

[ad_1]

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde şehrin taksi ihtiyacını karşılamak için 15’e yakın denemede bulundu. Bu projeler UKOME’de reddedildi. Fakat geçtiğimiz aylarda toplu taşımanın artmasıyla atıl duruma düşen minibüs ve dolmuşların taksiye dönüştürülmesi onaylandı. Bunun ardından İBB, İstanbul için geliştirdiği yeni taksi modellerini tanıttı. Biz de sizler için yakından inceledik.

İstanbul için geliştirilen yeni taksi modelleri neler vadediyor?

YouTube video

SDNShiftdelete.net

Yukarıda belirttiğimiz gibi yıllar içerisinde metro, metrobüs, tramvay ve vapur gibi toplu taşıma araçlarının artmasıyla bazı minibüs ve dolmuşların yolcu kapasitesinde düşüş yaşandı. Nitekim sonunda 1803 minibüsün ve 322 dolmuşun taksiye dönüştürülmesine karar verildi.

Bunun ardından İBB, yeni taksi dönemini başlatmak için UKOME’den onay çıkmasını beklemeden bu 2 bin 125 adet minibüs ve dolmuşun dönüşümünü kullanarak projesini hayata geçirdi. Bu doğrultuda İstanbul için niteliği yüksek ve teknolojik yeni taksi prototiplerini tanıttı.

Resmi Gazete’de yayınlandı! ÖTV muafiyetli/ Engelli araç limiti- 2023

Resmi Gazete’de yayınlandı! ÖTV muafiyetli/ Engelli araç limiti- 2023

2023 yılında engelli vatandaşların satın alabileceği ÖTV muafiyetli otomobilleri paylaşıyoruz. Peki yeni engelli araç alım limiti ne kadar?

Deprem nedeniyle takvim biraz geriye atılmış olsa da mart ayı sonuna kadar 200 ila 300 adetinin trafiğe çıkacağı ve nisan ayı sonuna kadar da tamamının aktif bir şekilde işbaşı yapacağı bilgisi paylaşıldı. Peki bu tek tip olacak yeni nesil taksi modelleri İstanbul halkı için neler vadediyor?

Tanıtılan prototip modelde Mercedes Vito kullanıldığını görüyoruz. Fakat ilerleyen dönemde bu aracın muadillerinin kullanıldığını da görebiliriz. Ancak genel hatları itibariyle Volkswagen Transporter benzeri araçlara yer verilecektir.

İstanbul yeni taksi

Zira açıklanan özelliklere baktığımız zaman aile seyahatleri, engelli kullanımları ve çok sayıda bavul için geniş iç hacim sunacağını görüyoruz. Tabii kamera ve panik butonları gibi 7/24 takip yapabilen güvenlik önlemleri de hem vatandaş hem de çalışanlar için avantaj olacaktır.

İşte yeni taksilerin başlıca özellikleri:

  • 8+1 kişi/ Ailelerin rahatça binebileceği kadar taşıma kapasitesi
  • Engelli girişine müsait rampalar
  • Şoför-yolcu arası bas konuş sistemi (Şoför kabini kapalı olduğu için mikrofon ile ses iletilecek)
  • Uygulama desteği
  • Yolcu paneli üzerinden konum-rota takibi, tarife-ücret kontrolü ve araç-sürücü bilgilerini görme
  • Nakit, kart ve uygulama üzerinden ödeme
  • Güvenlik kameraları
  • Panik butonu
  • Şoförler İBB Ulaşım Akademisi’nde 15+ gün eğitim alacak

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir