Perşembe, Haziran 20

‘KKTC bizim için her zaman iftihar vesilesidir’ – BRTK

[ad_1]

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC’nin 40’ıncı kuruluş yıldönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a kutlama mesajı gönderdi.

Erdoğan mesajında, Kıbrıs Türkü’nün 1963’ten bu yana verdiği istiklal ve istikbal mücadelesi ile 1983 yılında Kıbrıs Türk halkının meşru ve önüne geçilmesi imkansız istek ve iradesine tercüman olarak kurduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kendileri için her zaman iftihar vesilesi olduğunu vurguladı.

Erdoğan, “kahraman Mücahitler ve Mehmetçikler destansı bir mücadele göstererek Kıbrıs Türk halkının onurlu yaşam hakkını gasp etme gayreti içerisinde bulunanlara asla izin vermeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir” dedi.

Kıbrıs Türkü’nün azim ve mücadeleyle kurduğu devletine sahip çıkma düsturunun her türlü takdirin üzerinde olduğuna işaret eden Erdoğan, bu anlamlı günün KKTC‘nin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini anmak ve onurlandırmak için önemli bir firsat teşkil ettiğini belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı mesajında, “Kıbrıs Türkü’nden her türlü zorluğa rağmen kurduğu devletinden vazgeçmesini kimse beklememelidir. BM Genel Kurulu’na son iki yıldır yaptığım hitaplarda da vurguladığım üzere, uluslararası toplum bu gerçeği artık kabullenerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanımak ülkenizle diplomatik, siyasi ve ekonomik bağlar kurmalıdır” dedi.
Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesinin, Kıbns meselesine Ada’daki gerçekler temelinde bir çözüm bulunmasının anahtan olacağını vurgulayan Erdoğan, Doğu Akdeniz’in barış, refah ve istikrarın egemen olduğu bir coğrafyaya dönüşebilmesinin de ancak tüm tarafların hak ve hukukuna saygı gösterilmesiyle gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

Erdoğan, konunun sahadaki gerçekleri esas alan bir yaklaşımla ele alınması halinde Ada’daki iki Devletin yan yana, barış içinde yaşaması ve işbirliği yapmasının mümkün olabileceğini belirtti.

Türkiye Cumnhurbaşkanı Erdoğan mesajını, “Yavruvatanda 40 yıl önce, 15 Kasım 1983 Salı günü göndere çekilen kutlu Bayrağın bağımsız ve egemen KKTC semalannda ilelebet dalgalanacağına inanıyor, Büyük Türk Milletinin ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türk halkının bu onurlu gününde, haklı gurur ve coşkusunu paylaşıyorum. Anavatan ve Garantör Türkiye Cumhuriyeti’nin her daim yanınızda olmaya devam edeceğini bu vesileyle bir kez daha vurguluyorum. Şahsım ve Türkiye’deki kardeşleriniz adına 15 Kasım Cumhuriyet Bayramınız: kutluyor, Kuzey Kıbns Türk Cumhuriyeti’ne ve Kıbrıs Türk halkına huzurlu, güvenli ve mü reffeh bir gelecek temenni ediyorum” ifadeleriyle tamamladı.[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir