Salı, Temmuz 23

Marmara Denizi ‘nde çekilme sonrası açıklama yapıldı!

[ad_1]

Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan Tekirdağ’da deniz çekildi. 25 metreye kadar çekilen yerde, Kral Yolu olarak bilinen kayalıklar ortaya çıktı. Marmara Denizi ‘inin çekilmesinin Kahramanmaraş’ın Pazarcık merkezli iki büyük depremin ardından olması ise birçok kişiye korku yaşattı. Konuyla ilgili uzmanlar, açıklama yaptı. Peki, Marmara Denizi neden çekildi ve depremle herhangi bir ilgisi var mı? Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

Marmara Denizi ‘ndeki çekilmenin deprem ile herhangi bir ilgisi yok

Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan Tekirdağ’da 25 metre deniz çekildi. Denizin çekilmesi, 6 Şubat tarihinde Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz’de etkisini gösteren depremden kısa süre sonra olması halkı korkuya ve yanlış yorumlara sürükledi.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü’nden Doçent Doktor Emre Özşahin, konuyla ilgili korkulacak bir durum olmadığını açıkladı. Özşahin bu açıklamasında Marmara Deniz çekilmesinin deprem ile ilgili herhangi bir bağ olmadığını da yaptığı açıklamada belirtti.

Depremzedelere yuva olabilecek karavan çeşitleri!

Depremzedelere yuva olabilecek karavan çeşitleri!

Çadır ve konteyner yardımı bekleyen depremzedelerin bir diğer sığınma yolu da karavanlar oldu. Peki karavan çeşitleri neler?

Emre Özşahin, konuyla ilgili şu sözleri dile getirdi:

“Poyraz estiğinde her sene Marmara Denizi ‘nde görülen çekilmelerdir. Özellikle alçak kıyılarda çekilmeler, belirgin bir şekilde gözükmektedir. Tekirdağ’da Kral Yolu olarak isimlendirilen Marmaraereğlisi ilçesinin alçak olduğu alanlarda bu çekilme genliği fazla olduğundan dolayı geniş alanda görülmektedir.

İnsanlar bu çekilmeden tedirginlik duymakta. Bu çekilmenin bölgedeki deprem aktivitesiyle alakası yoktur. Tamamen dönemsel olarak belli mevsimlerde rüzgarın hep aynı yönde esmesiyle beraber ortaya çıkan hadisedir. Herhangi bir korkuya gerek yok.”

Doç. Dr. Emre Özşahin tarafından yapılan açıklama sonrası halkın konuyla ilgili tedirginliği geçti. Konuyla ilgili yapılan yanlış yorumlar ise son buldu.

YouTube video

SDNShiftdelete.net

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir