Cuma, Haziran 14

ÖTV güncellemesi ile Togg fiyatı netleşiyor!

[ad_1]

Elektrikli otomobiller çevreci kimlikleri ile öne çıkarkan birçok ülkede bu araçlara yönelik teşvikler yapılıyor. Ülkemizde belli bir fiyat bandının altındaki elektrikli araçlara yüzde 10’luk ÖTV uygulanarak, geleneksel modellere karşı belirli avantajlar sağlanıyor.

Togg C-SUV 1 milyon 500 bin TL’nin üzerine çıkıyor

Elektrikli otomobillerde daha önce gücü 160 kW’nin altında olup net fiyatı 700 bin TL’yi geçmeyen araçlara yüzde 10’luk vergi uygulanıyordu. Bugün alınan karar ile birlikte matrah 1 milyon 250 bin TL’ye çıkarılmış durumda. Diğer yandan gücü 160 kW’nın üzerinde olup net fiyatı 1 milyon 250 bin TL’yi geçen araçlar için ÖTV ise yüzde 40 oranında uygulanacak.

Togg araba ces 2023'ün girişinde yer alacak

Motor gücü 160 kW üstü olan araçlarda ise yüzde 50 ÖTV sınırı 750 bin liradan 1 milyon 350 bin liraya çıkarıldı. Fiyatı 1 milyon 350 bin TL’yi geçen araçlarda ise ÖTV yüzde 60 olarak uygulanacak. Yeni yapılan güncelleme ile döviz kurlarının artmasının ardından matrah limitleri değişen otomobillerin fiyatında da bir indirim olacak.

Elektrikli araçlar için ek vergi getirildi!

Elektrikli araçlar için ek vergi getirildi!

İthalatta İlave Gümrük Vergisi uygulamasında Çin menşeili elektrikli araçlar için ilave gümrük vergisi belirlendi.

Uzmanlar ise bu matrah güncellemesinin bu ay içerisinde piyasaya çıkması beklenen Togg için yapıldığını belirtiyor. Yeni matrah güncellemesi Togg fiyatı hakkında da ipuçlarını barındırıyor. Yeni güncelleme ile aracın net fiyatının 1 milyon 250 bin TL olacağı öngörülürken, yüzde 10’luk ÖTV ve yüzde 18’lik KDV ile Togg’un satış fiyatının 1 milyon 622 bin lira olması bekleniyor.

Yeni elektrikli araç ÖTV matrah listesi

Motor gücü Matrah değeri ÖTV oranı
160 kW’den az 1 milyon 250 bin TL’den az yüzde 10
160 kW’den az 1 milyon 250 bin TL’den fazla yüzde 40
160 kW’den fazla 1 milyon 350 bin TL’den az yüzde 50
160 kW’den fazla 1 milyon 350 bin TL’den fazla yüzde 60

Togg’un minimum ÖTV oranında tutulacağı düşünüldüğünde, fiyatın 1 milyon 600 bin TL civarında olması oldukça olası görünüyor. Bu fiyatın yerli otomobilin tek motorlu versiyonu için geçerli olduğunu hatırlatalım. Çift motorlu ve dört çeker modelin fiyatı ise çok daha yüksek olacaktır.

Bu ay içerisinde yollara çıkacağı açıklanan Togg’u merakla bekliyoruz. Peki siz yerli otomobil markamız Togg ve fiyatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. İlgili videoyu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Togg CEO’suna büyük sürprizi sorduk! (Fiyat belli oldu mu?)

YouTube video

SDNShiftdelete.net

[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir