Perşembe, Nisan 11

Snapdragon 7 Gen 2 özellikleri sızdırıldı


Qualcomm, orta-üst segment pazarında yeni akıllı cihazlar için geliştirdiği Snapdragon 7 işlemcisinin tanıtımı için hazırlıklarını tamamladı. Mart ayında tanıtılacağı belirtilen Snapdragon 7 Gen 2 modelinin özellikleri sızdırıldı.

Snapdragon 7 Gen 2 özellikleri belli oldu

Orta-üst segment pazarı, MediaTek Helio G serisi ile birlikte yeni bir boyut kazandı. Rekabeti bir üst seviyeye taşımayı başaran MediaTek, Qualcomm’un pazar payını düşürdü.

Snapdragon 7 Gen 2 özellikleri belli oldu

Daha fazla kullanıcıya hitap etmek isteyen Qualcomm, geçtiğimiz yıllarda Snapragon 7 adını verdiği işlemci ailesini duyurdu. Bu yıl 17 Mart’ta tanıtılacağı belirtilen Snapdragon 7 Gen 2 modeli, Redmi Note 12T ve realme GT Neo 5 SE’de karşımıza çıkacak.

Samsung Exynos’a veda: Yeni işlemci yolda!

Samsung Exynos’a veda: Yeni işlemci yolda!

Samsung, işlemci sektöründe daha iddialı olabilmek adına yeni CPU çekirdek teknolojisini geliştirmeye başladı.

TSMC tarafından 4nm teknolojisi ile üretilecek çekirdekler, performans konusunda beklentileri fazlasıyla karşılayacak. Snapdragon 7 Gen 2 modelinde, 1 adet ARM Cortex- X2 (2.9GHz), 3 adet ARM Cortex-A710 (2.5GHz) ve 4 adet ARM Cortex-A510 (1.8GHz) çekirdeğe sahip olacak.

Qualcomm, yeni işlemcisinde Adreno 725 grafik arabirimine yer verecek. Şirketin Snapdragon 7 Plus Gen 1 modelini de aynı tarihte tanıtacağı belirtiliyor.

Ünlü analist Digital Chat Station, MediaTek 8200 modelinin Snapdragon 7 Gen 2’yi geride bırakacağını iddia etti. Geçtiğimiz yıl işlemcileri için Samsung ile çalışma yürüten Qualcomm’un bu yıl tüm işlemcilerinde TSMC ile çalışmaya karar verdiğini hatırlatmakta fayda var.

Siz yeni işlemci hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir