Cuma, Haziran 14

THY’nin 400’üncü uçağı ile özel uçuş: Tek Yürek!

[ad_1]

Ülkemizin bayraktaşıyıcı havayolu şirketi THY’nin filosundaki uçak sayısı 400’e ulaştı. Günümüzün en teknolojik yolcu uçağı olarak kabul edilen Airbus A350-900, Türk Hava Yolları bünyesine katılan 400. uçak olurken “Tek Yürek” olarak adlandırılan bu uçakla çok özel bir uçuşa imza atıldı. 6 Şubat tarihinde meydana gelen deprem felaketinden etkilenen çocuklar bu uçağın ilk misafiri oldu.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat uçağının isminin belirlenmesi için 10 alternatifli bir anket oluşturduklarını ve 8 bin bini aşkın çalışanan katıldığı bu anketin sonucunda “Tek Yürek” olarak adlandırıldığını vurguladı.

THY’nin 400’üncü uçağı depremzede çocuklar için uçtu

TC-LGH tescil numarasına sahip olan uçak, İstanbul Havalimanı’ndan kalkışını gerçekleştirdi. Çanakkale ve İzmir semalarından geçtikten sonra Balıkesir üzerinden tekrar İstanbul’a indi.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi ve Türk Hava Yolları üst düzey yöneticileri ve İstanbul Vali Yardımcısı Niyazi Erten’in katılımlarıyla gerçekleşen uçuşta;

Adıyaman, Hatay (Reyhanlı, Antakya), Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Şanlıurfa ve Osmaniye’den tahliye edilip İstanbul Sancaktepe KYK yurdunda misafir edilen 169 depremzede çocuk ve 106 anne- baba için özel program yapıldı.

Türk Hava Yolları, uçak içi ikram olarak çocukların seveceği özel menüler (Hamburger, pizza, et dürüm, çilekli çikolata ve peynirli kanepe) hazırlattı. Hazırlanan özel menüler, bayrak taşıyıcının yöneticileri tarafından depremzede çocuklara ikram edildi.

Uçuş esnasında pilotlar geçiş güzergahları konusunda misafirleri bilgilendirdi. Uçuş sonrası, 400. uçağın ilk seferine katılan küçük misafirlere günün anısına hediyeler verildi. 

Airbus A350, THY filosuna ilk kez 22 Ekim 2020‘de katıldı ve 400’üncü uçak olarak kayıtlara geçen bu uçak THY filosundaki 12’inci A350 olma özelliğini taşıyor.

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi deprem felaketi hakkında şu verileri paylaştı;

2442 gidiş dönüş sefer (4885 uçuş) yaptık.

417.199 vatandaşımızı tahliye ettik.

277.439 kurtarma ekibi ve insani yardım personelini götürdük.

418 kargo seferi ile 16 bin 62 ton yardım malzemesini taşıdı[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir