Pazartesi, Nisan 15

Yılmaz, Kıbrıs konusunda önemli açıklamalarda bulundu: “Suyu geçirdiğimiz gibi denizin altından çift hatlı enerji aktarımını sağlayacağız”


Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı bir canlı yayında Kıbrıs konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılan çalışmalara ilişkin bilgi veren Yılmaz, Kıbrıs işlerinden sorumlu olduğunu hatırlatarak “Ercan Havalimanı’nı açtık, denizin altından su götürmüştük.” dedi.

Yılmaz değerlendirmesinde, “Şimdi içme suyunu aşağı yukarı bitirdik, sulamasına geçildi. Güzelyurt-Mesarya ovalarının sulamaları var. Suyu geçirdiğimiz gibi denizin altından çift hatlı enerji aktarımı sağlayacak enterkonnekte dediğimiz yapıya izin verecek proje çalışıyoruz. Fizibilite çalışmalarını başlattık. Bir mutabakat zaptı imzaladık. Bu da en az su projesi kadar önemli” ifadelerine yer verdi.

KKTC‘deki Pile-Yiğitler yol çalışmasında nasıl bir yol izleneceğine ilişkin soruya ise Yılmaz, esas muhatabın KKTC olduğunu ve olayın insani bir mesele olduğuna dikkati çekti.

Cevdet Yılmaz, “KKTC‘nin yapmaya çalıştığı, insanını daha rahat şekilde şehirlere ulaştıracak yol projesi. Buna itiraz edilmesini doğru bulmuyoruz, çifte standart olarak görüyoruz. Burada yapılması gereken insanların ihtiyaçlarını karşılayacağı altyapıları belli bir mutabakatla oluşturmak. Kıbrıs Türklerinin ülkelerine rahat gidip gelmelerine imkan verecek altyapı oluşturulacak. KKTC‘de yol öyle ya da böyle bitecek.” yanıtını verdi.

Rusya’nın KKTC‘de temsilcilik açma kararını da değerlendiren Yılmaz, bunun olumlu bir durum olduğunu belirterek süreçteki gelişmelerin takip edilmesi gerektiğini kaydetti.AA/BRT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir