Pazar, Mayıs 19

ASELSAN büyük bir rekora imza attı! İşte rakamlar

[ad_1]

ASELSAN’ın 2022 yılı finansal sonuçları açıklandı. Bu yıl da sürdürülebilir ve güçlü büyümesine devam eden Aselsan’ın yıllık cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 75 büyüyerek 35,3 milyar TL’ye ulaştı.

Şirketin brüt kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 77 seviyesinde artarken; Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK) geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 72 artarak 9,5 milyar TL’ye yükseldi.

FAVÖK marjı yüzde 27 olarak gerçekleşen ASELSAN’ın net kârı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 67 oranında artarak 11,9 milyar TL seviyesine ulaştı. Şirketin özkaynaklarının aktife oranı yüzde 52 olarak gerçekleşti.

ASELSAN gizli radar anlaşmasını imzaladı! İşte teslim tarihi

ASELSAN gizli radar anlaşmasını imzaladı! İşte teslim tarihi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, ASELSAN ile radar üretimi için anlaştı. Önümüzdeki 7 yıl süreç devam edecek.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, şirketin yıl sonu finansal sonuçlarını şöyle değerlendirdi;

“2022 yılında, ASELSAN olarak ülkemizi ulusal ve uluslararası alanda temsil ederek, yerli ve milli gücümüzle ürettiğimiz yüksek teknolojili projelerimizi hem ülkemizdeki hem de global arenadaki kullanıcılarımıza sunduk.

2022 yılında yüzde 75 artış gösteren hasılatımız 35,3 milyar TL’ye ulaştı. Başarılarla dolu bir seneyi daha geride bırakırken, güçlü ve bağımsız Türkiye için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

ASELSAN, 2022 yılında tedarikçilerine 23,4 milyar TL ödedi

2022 yılında alımlarımızın yüzde 70’ini yurt içinden karşılayarak tedarikçilerimize yaklaşık 23,4 milyar TL ödeme yaptık. 2022 yılında 160 farklı ürünün millileştirilmesi sürecini başarı ile tamamladık.

Böylelikle son 3 yılda millileştirdiğimiz ürün sayısını yaklaşık 670’e çıkararak, 500 milyon ABD Dolarına yakın bir büyüklüğün ülkemizde kalmasını sağladık.

2022 yılı içerisinde, bugüne kadar hiç satış yapılmamış 3 yeni ülkeye daha ASELSAN ürünlerinin ihracını gerçekleştirdik.

Son 4 yılda kullanıcımız olan ülke sayısı, 18 yeni ülkenin eklenmesiyle 81’e ulaştı. Daha önce yurt dışına hiç satışı yapılmamış 50 farklı ürünümüz de yine son 4 yılda imzalanan yurt dışı satış sözleşmeleri ile uluslararası arenaya sunuldu. Yurt dışı bakiye siparişimiz 1 milyar dolar seviyesine ulaştı. 

ASELSAN: Depremde, Halkımızın Yanında Olduk

Kahramanmaraş merkezinde 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan ve 11 ili birden etkileyen depremin ardından Hatay’da 600 yatak kapasiteli çadır kent ile ASELSAN Afet ve Lojistik Merkezini süratle kurduk.

Başta Hatay ve Kahramanmaraş olmak üzere afetin etkili olduğu tüm şehirlerdeki faaliyetlerimizin koordinasyonunu depremin ilk saatlerinde oluşturduğumuz ASELSAN Kriz Masası ile sağladık. İlk günden itibaren ASELSAN yerleşkelerinde kurulan merkezlerde toplanan tonlarca gıda, ilaç ve giyeceği depremzedelere ulaştırdık.

Deprem bölgesinde görev yapan devlet kurumlarının arama-kurtarma ekipleri için haberleşme cihaz ve sistemleri, termal kameralar, güneş enerjili kamera sistemleri, yaka kameraları, solunum cihazları gibi ASELSAN ürünlerini hızla teslim ettik.

ASİL (ASELSAN Sosyal İnovasyon Liderleri) Derneği koordinasyonunda başlatılan yardım kampanyası kapsamında, asrın felaketi olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden en çok etkilenen illerden Hatay’da 13 bin metrekare alana 85’ten fazla çadır kurduk.  AFAD tarafından yönlendirilen misafirlerimizin sağlıktan eğitime kadar tüm ihtiyaçları karşılanmaya devam etmektedir.

ASİL Derneğimiz, çalışanlarımız ve tedarikçilerimizin katkılarıyla toplanan yardımlar ile Türkiye Tek Yürek kampanyasına 10 milyon TL katkı sağladı. 

[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir