Pazar, Haziran 16

Çavuşoğlu:Taahhüt adımlarını görmeden İsveç’in NATO üyeliğine evet dememiz mümkün değil

[ad_1]

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “NATO üyeliği konusunda taahhütler var. Bizim bu adımları görmeden İsveç’in NATO üyeliğine ‘evet’ dememiz mümkün değil.” dedi.

Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile Bakanlık’taki görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

NATO için iki tehditten birisinin terörizm olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, bunun Madrid belgelerinde ve NATO’nun tüm belgelerinde yer aldığını belirtti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin terörle ilgili endişelerinin İsveç ve Finlandiya tarafından karşılanması gerektiğini, bu nedenle diğer müttefiklerin katkılarıyla Madrid’de üçlü mutabakat muhtırasının imzalandığını hatırlattı.

Üçlü muhtıranın uygulanması açısından İsveç’ten tatmin edici adımlar gelmediğine dikkati çeken Çavuşoğlu, “Bazı açıklamalar, kararlılık ve yeni hükümet var. Bunları görüyoruz. Diğer taraftan anayasa ve bazı kanunlarda, özellikle terörle mücadele kanunlarında değişiklikler yaptılar. Bu değişikliğin amacı mutabakat muhtırasında açıkça yer aldığı gibi terörizmin finansmanı, terör örgütüne insan devşirme ve terör propagandası gibi hukuka aykırı eylemlerin durdurulması.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, İsveç’te tüm bu faaliyetlere devam edildiğini kaydederek, Türkiye’nin bunu yalnızca Kur’an-ı Kerim’e yönelik kabul edilemez hakaret ve Kur’an-ı Kerim’i yakma eylemine bağlamadığına dikkati çekti.

Bu eylemin nefret ve insanlık suçu olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Hangi dine, hangi kutsal kitaba yönelik olursa olsun, bu tür eylemler kabul edilemez ve insanlık suçudur. Bununla uluslararası toplum olarak mücadele etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin ise “NATO üyeliği konusunda taahhütler var. Bizim bu adımları görmeden İsveç’in NATO üyeliğine ‘evet’ dememiz mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Muhtıra kapsamında bir daimi mekanizma ve komitenin kurulduğunu anımsatan Çavuşoğlu, bunun İsveç ve Finlandiya’nın teklifi olduğunu ve faydalı gördüklerini aktardı.

Çavuşoğlu, bu mekanizmanın üç ülkenin bir araya gelerek muhtıranın unsurlarının uygulanıp uygulanmadığını gözden geçirmek için olduğuna işaret ederek, iki toplantı yapıldığını ve 3. toplantının Kur’an-ı Kerim’e yönelik kabul edilemez eylemden ve ortamın uygun olmamasından dolayı ertelendiğini söyledi.

– Üçüncü toplantı 9 Mart’ta olacak

Üçüncü toplantının Brüksel’de olmasında fayda bulunduğunun altını çizen Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve diğer müttefiklerin “İsveç’te kanun değişti, İsveç açıklama yaptı, dolayısıyla üye olsunlar.” diye söylemlerde bulunduklarını belirtti.

Çavuşoğlu, üçüncü toplantıya ilişkin, “(3. Daimi Ortak Mekanizma Toplantısı) 9 Mart’ta düzenlenecek. Açıkça herkes, İsveç’in özellikle yükümlülüklerini yerine getirmediğini görsün. O nedenle Brüksel’de yapılmasına biz ‘evet’ dedik.” şeklinde konuştu.

Bu mekanizmanın bir müzakere olmadığına işaret eden Çavuşoğlu, bunun iki ülkenin üyeliği için müzakere amacıyla kurulmadığını, mekanizmanın bu muhtıranın uygulanıp uygulanmadığını görmek ve anlamak için kurulduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, iki toplantıda da Türkiye’nin açıkça bunu ortaya koyduğuna dikkati çekerek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan da açıkça söyledi. Peter’a (Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto), Blinken’a (ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken) ve NATO Genel Sekreteri’ne (Jens Stoltenberg) söyledik. ‘İsveç ve Finlandiya’nın üyelik sürecini ayırabiliriz.’ dedik. Finlandiya’nın üyeliğine İsveç’e göre daha olumlu baktığımızı bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan da söyledi.” ifadelerini kullandı.

Sorunlu ve az sorunlu olanı ayırdıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, objektif değerlendirdiklerini, iki ülkeye yönelik ikili ilişkilerde bunun dışında bir problem olmadığını dile getirdi.

Çavuşoğlu, bu ülkelerle ilişkilerin kötü olmadığını, düşman olmadıklarını kaydederek, “Ama bu ciddi bir problem. NATO için bir problem. İsveç, bu yükümlülükleri yerine getirmeden İsveç’in üyeliğine onay vermemiz mümkün değil.” şeklinde konuştu.[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir