Salı, Temmuz 23

Depremin neden olduğu can kayıpları sayısı 44 bini geçti…Yürütülen soruşturmada tutuklu sayısı 188’e yükseldi

[ad_1]

Türkiye iki büyük deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalışıyor…

Bölgede can kaybı sayısı 44 bini geçti… Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan ya da imara aykırı değişiklik tespit edilen binalarla ilgili yürütülen soruşturmalarda, sorumlulukları belirlenerek tutuklananların sayısı 188’e yükseldi.

Türkiye’de yaşanan deprem felaketi 21’inci gününde.. Bölgede can kaybı sayısı 44 bini geçerken, artçı sarsıntıların yanısıra depremler olmaya da devam ediyor.

AFAD Başkanı Yunus Sezer yaptığı açıklamada, 21 bine yakın binada arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını, şuan da enkaz kaldırma çalışmalarına odaklandıklarını belirtti.

Sezer, “44 bin 374 insanımızı kaybetmiş durumdayız. 230 bine yakın personelimizi çalışmalara devam ediyor. Uluslararası ekiplerden 1180 tane personel çalışmalara devam ediyor” dedi.

Barınma ile ilgili olarak da AFAD Başkanı Sezer, “Günlük ortalama 10 binin üzerinden bölgeye çadır sevk ediyoruz. Şuan bölgede 287 tane çadır kentimiz var. Hedefimiz 100 bin üzerinde konteyneri faaliyete geçirmek. Bununla ilgili 143 alan tespit edildi 97’sinde alt yapı çalışmaları devam ediyor” bilgilerini paylaştı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan ya da imara aykırı değişiklik tespit edilen binalarla ilgili yürütülen soruşturmalarda, sorumlulukları belirlenerek tutuklananların sayısı 188’e yükseldi.

Bu arada, Yargıtay’dan depremde yıkılan binalara ruhsat veren belediye başkanlarıla ilgili önemli bir karar çıktı. Yüksek Mahkeme, yıkılan binanın yapı ruhsatını onaylayan belediye başkanı olan sanığın eyleminin görevi kötüye kullanma suçunu oluşturduğuna hükmetti.[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir