Pazar, Mayıs 19

Google, yeni nesil kuantum işlemcilerini duyurdu! Çığır açacak

[ad_1]

Teknoloji devi Google, her geçen gün yeni bir gelişmeyle karşımıza çıkıyor. Şirket bu kez işlemci alanıyla gündeme geliyor. Haberlere göre Google, yeni nesil kuantum işlemcilerini duyurdu. Kuantum hatalarını düzeltme yeteneğine sahip olan işlemciler, ‘Sycamore’ adıyla yer alıyor.

Google kuantum ekibi, hata oranını oldukça düşük tuttu

Teknoloji dünyasının önemli isimlerinden Google, bugün yeni nesil kuantum işlemcilerini duyurdu. Şirketin ‘Sycamore‘ adını verdiği bu işlemciler, kuantum hatalarını düzeltme yeteneğine sahip. Ayrıca yeni duyuru sonrasında işlemciler, kuantum hesaplama konusunda bir dönüm noktası olacak gibi duruyor.

Google, yeni nesil kuantum işlemcilerini duyurdu! Çığır açacak

Sycamore’u yıllar önce çalıştırmayı başardığını iddia eden Google, bu kez performans açısından oldukça geliştirmiş gibi duruyor. Temel olarak bakıldığında şirketin önceki nesil işlemcilerindeki kübitler hataya açıktı. Ancak yeni yinelemeyle birlikte Google’ın kuantum ekibi, hata oranını olabildiğince düşük tutmayı başardı.

Google ve Mercedes anlaştı: Çok beklenen özellik geliyor!

Google ve Mercedes anlaştı: Çok beklenen özellik geliyor!

Google ve Mercedes yeni ortaklığını duyurdu. Bu anlaşma sonrasında Haritalar ve YouTube, Mercedes’te kullanılabilecek.

İşlemcilerdeki kübitlerin olması gerektiği gibi kaldığını düşünürsek daha çok kübitle daha verimli ve doğru hesaplar yapma şansı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca makinenin sahip olduğu fazla kübit sayesinde bir o kadar yetenekli olduğunu da eklemek mümkün.

Sorunun çözümü ise hatası düzeltilmiş bir kübit oluşturmak. Bununla birlikte çözüm, kübitler arasında bir kuantum dağıtma durumu sürecini içeriyor. Bundan dolayı da Google esas olarak iki ana sorunu kabul ediyor. Bunlardan birincisi, yedeklenecek yeterli donanım kübite sahip olmaması. İkincisi ise kübitlerin hata oranlarını beklentilerin üstünde olması oluyor.

Google, yeni nesil kuantum işlemcilerini duyurdu! Çığır açacak

Kısacası bu sorunlar da herhangi bir işi güvenilir bir şekilde yapmanın önüne geçiyor. Ayrıca tüm bu hataların bir anda ortaya çıkması da onları düzeltmeyi daha da zor hale getiriyor. Google’ın tüm bu sorunları düzeltmesinin yanıtı ise Sycamore işlemcisinin yeni neslini oluşturmak oldu.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir