Cuma, Haziran 14

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı okullarda afete hazırlık eğitimleri veriyor

[ad_1]

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, 27 Şubat-27 Mart tarihleri arasında ülke genelindeki 180 okulda deprem eğitimi ve tatbikatı düzenliyor…

Sivil Savunma Teşkilatı Girne Bölge Müdürlüğü bu çerçevede Girne 19 mayıs Türk Maarif Kolejinde deprem tatbikatı gerçekleştirdi…

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı Girne Şube Müdürü Coşkun Neşesibol BRT’ye yaptığı açıklamada, bir doğa olayı olan depremlerin bir felakete dönüşmemesi için, toplumun hazırlıklı olması gerektiğine vurgu yaparak, teşkilat olarak, ülkede felaketlere karşı koruyucu ve kurtarıcı tedbirleri hayata geçirmek ve toplumu hazırlama görevini yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nde meydana gelen depremde yaşamını kaybedenlere rahmet , ailelerine sabır dileyen Neşesibol,depremin ardından oluşan endişe havası ve hassasiyetle,okullar kamu kurum kuruluşları ve özel işletmelere yönelik eğitim programlarını yoğunlaştırdıklarını kaydetti.
Depremin ardından , 27 Şubat -27 Mart tarihleri arasında, ülke genelinde 180 okulda eşzamanlı tatbikat ve eğitim başlattıklarını dile getiren Neşesibol, Girne bölgesinde 37 okulda , toplam 13 bin 54 öğrenci ve bin 314 öğretmene bu eğitimlerin verileceğini kaydetti.

Afete hazırlık eğitimlerinin sadece okullarda verilmediğini dile getiren Neşesibol, sayısı Girne bölgesinde toplam 14 bin 100 kişiyi bulan Halk örgütü gruplarına ve müesseselere düzenli eğitimler verildiğini söyledi..

Ülke üniversiteleri bünyesinde kurulan arama kurtarma ekiplerinin de eğitimlerinin devam ettiğini söyleyen Neşesibol, Üniveristelerin AKUT ekiplerinin Sivil Savunma ekipleriyle birlikte görev yapığını belirtti.

Girne 19 Mayıs Türk Maarif Koleji Müdürü Ziya Tüzel de, depremle ağır bir bedel ödendiğini ve acı bir tecrübe yaşandığını dile getirerek, okulların depreme hazırlıklı olmasının önemine işaret etti.

Depremin bir doğa olayı olduğunu , insanların yaptığı hatalar yüzünden felakete dönüştüğünü kaydeden Tüzel, öğrencilere eğitimlerinde, insan yaşamının her şeyden önemli olduğunu, gelecekte mesleklerini yaparken, insan güvenliği ve sağlığını ön planda tutmalarının elzem olduğunun da öğretilmesi gerektiğini vurguladı.

19 Mayıs Türk Maarif Koleji öğrencileri de, Sivil Savunma ekipleriyle gerçekleştirdikleri eğitim ve tatbikatın ardından , yaşanan deprem felaketinin ardından duygu ve düşüncelerini ve , olası bir depreme yönelik hazırlıklarını anlattı.

BRT[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir