Cuma, Haziran 14

TikTok, 18 yaşından küçüklere sınır getiriyor!

[ad_1]

Son dönemin en hızlı yükselen sosyal medya platformlarından birisi olan TikTok, 1 buçuk milyarı geçen kullanıcı sayısıyla önemli bir kitle tarafından benimseniyor. Platform, birçok kez genç ve çocukları kötü yönde etkilediği gerekçesiyle tartışmalara neden oldu. Şikret, bu konuda bir adım attı.

18 yaşından küçük kullanıcılar için TikTok ekran süresi sınırı 60 dakika oldu

Birçok araştırmaya göre genç ve çocuklar, sosyal medyada gereğinden fazla süre geçiriyor. Bu konuda en dikkat çeken platformlardan birisi olan TikTok, 18 yaşından küçük kullanıcılar için geçerli olacak yeni özelliğini duyurdu. Buna göre TikTok ekran süresi sınırı, bu yaş sınırındaki kullanıcılar için otomatik olarak 60 dakika olacak.

TikTok ekran süresi

Uygulama, ayarlanabilir bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Özelliğin kapatılması halinde 100 dakikadan sonra TikTok, ekran süresi sınırı belirlenmesi uyarısını yapıyor. Ek olarak platform, 13 yaşın altındaki kişiler için varsayılan olarak 60 dakikalık bir sınır belirleyecek.

Avrupa Birliği Komisyonu’ndan TikTok yasağı!

Avrupa Birliği Komisyonu’ndan TikTok yasağı!

AB Komisyonu, TikTok konusunda oldukça ilginç bir adım attı. Platform için çember daralıyor. İşte ayrıntılar…

Öte yandan platform, özellikle ABD tarafından yoğun bir baskı altında. Birçok iddiaya göre TikTok, Çin’e bazı önemli bilgileri sızdırıyor. Ek olarak veri toplama yöntemleri ve siber saldırı riskine ilişkin endişe yarattığı gerekçesiyle bazı ülkelerde yasaklanıyor.

TikTok ekran süresi

TikTok, bugün buna benzer bir nedenle ülkemizde de cezaya çarptırıldı. Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), sosyal medya platformu TikTok’a 1 milyon 750 bin lira para cezası verildiğini açıkladı. Kararın nedeni olarak ise ‘kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek amacıyla uygun güvenlik düzeyini temin edilmemesi gösteriliyor.

[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir